Co to jest Grip Walk ?

Grip Walk to innowacyjny system wykończenia podeszwy buta narciarskiego a także przystosowania do niego wiązania. Jak sugeruje nazwa ma on na celu poprawę przyczepności podczas chodzenia. Także dokładnie, sam system Grip Walk jest stworzony nie tyle do poprawy samej jazdy na nartach, lecz do bezpiecznego i wygodnego przemieszczania się w drodze na stok i z powrotem. System został stworzony i wprowadzony na rynek przez włoskiego producenta butów i wiązań Dalbello/Marker.

Jak to wygląda?

Grip Walk to gumowa antypoślizgowa, wyprofilowana podeszwa, z odpowiednią płaską wkładką kompatybilną z wiązaniem GW. Podeszwa jest zaokrąglona co ma na celu imitację kształtu stopy podczas stawiania kroku w takcie przetacznia. Dzięki temu chodzenie w bucie narciarskim staje się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w przeciwieństwie do butów starszej daty. Grip Walk zapewnia wyższe bezpieczeństwo podczas chodzenia. Z pewnością każdy z nas kiedyś zaliczył wywrotkę na lodzie w drodze na stok lub z powrotem. W zasadzie nie jeden narciarz połamał się właśnie w trakcie tego etapu, nie na samym stoku. Grip Walk zmniejsza to ryzyko do minimum. W butach z Grip Walkiem zyskujemy przyczepność i pewność podczas chodzenia. Jest za to odpowiedzialna gumowa podeszwa z bieżnikiem. Starsze modele bez GW zazwyczaj podeszwę miały twardą płaską i śliską. Nowe z GW bardziej przypominają buta trekkingowego.

Płaska twarda płytka wmontowana w środek gumowej podeszwy ma na celu utrzymanie dobrego trzymania w wiązaniu i prawidłowego wypinania w razie upadku podczas jazdy. Jest ona śliska jak podeszwy starszych butów i to właśnie ta część odpowiada za bezpieczeństwo sytemu podczas jazdy.

Buty z Grip Walkiem a wiązania

Zasada dopasowania jest dość prosta. To co ma sygnaturę GW pasuje do GW. Także kupując buty z Grip Walkiem i narty z Wiązaniami Grip Walk w zasadzie temat się kończy. Co kiedy wymieniamy tylko część narciarskiego setu? Grip Walk jest systemem wymiennym, także nie ogranicza użytkownika – daje nową jakość, ale nie narzuca obligatoryjnie wymiany całego sprzętu narciarskiego. Podkładki są mocowane za pomocą kilku śrub do buta i ich wymiana jest prosta. Do starszych modeli, producenci zaczęli sprzedawać osobne podkładki z GW, także bez obaw pryz zakupach nowych nart bądź butów da radę dostosować zestaw do siebie. Wiązania z systemem GW pasują do wszelkich klasycznych butów narciarskich i podeszw z normą ISO 5355. Także nie musimy obawiać się co do regulacji wysokości wiązania pod tym kontem

Dlaczego nie można wpinać butów z Grip Walkiem w wiązania bez GW?

W dużym skrócie, dlatego, że nawet jeśli but wepnie się w wiązanie to najprawdopodobniej się nie wypnie. Wiązania kompatybilne z GW mają inną konstrukcję niż ich poprzednicy przez co zapewniają odpowiednią powierzchnię styku dla butów starszego i nowszego typu. W tym przypadku zarówno but z płaska podeszwa jak i profilowaną się wypnie w odpowiednim momencie. Zaokrąglona część GW jest znacznie grubsza od płaskiej podeszwy występującej w starszych modelach butów. W tym wypadku przy starszym wiązaniu, wpięty but staje się zablokowany co daje efekt dużo silniejszego trzymania niż jest ustawione na wiązaniu. I nie jesteśmy wstanie przewidzieć kiedy i czy się wypnie. Producent zastrzega, żeby stosować Grip Walka tylko z wiązaniami Grip Walk.

Dlaczego w butach typu RACE nie ma Grip Walka?

Grip Walk dzięki swojej konstrukcji nadaje podeszwie przetaczanie podczas chodzenia, jednak równocześnie zmniejsza powierzchnię stykająca się z przednią częścią wiązania. Sterowanie nartą to w dużym uproszczeniu przekazywanie energii z ciała narciarza poprzez wiązanie na deski. Im większa powierzchnia styku buta z wiązaniem tym wymiana tej energii zachodzi precyzyjniej. Grip Walk ogranicza znaczną część tej powierzchni i o ile dla nawet wybitnego amatora nie ma to aż takiego znaczenia, na zawodach gdzie każda sekunda jest istotna Grip Walk nie jest już taki sprzyjający wynikom.

Grip Walk dla juniorów?

Tak, Grip Walk jest technologią dla wszystkich narciarzy. Do rozmiaru MP 22 dopasowana są specjalne juniorskie podkładki, od MP 22 buty narciarskie pasują do tych samych podkładek do ich dorosłe odpowiedniki rozmiarów.