Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze stoki narciarskie w kraju

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. To idealny czas, żeby rozejrzeć się za miejscem do wypoczynku. Mówi się, że pod latarnią zawsze jest najciemniej, i coś w tym jest. Nasze góry mają do zaoferowania wiele zapierających dech w piersiach widoków, które trzeba zobaczyć. Nie zwlekaj z urlopem! Zarezerwuj nocleg, spakuj narty i ruszaj po wyzywającą przygodę! Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze stoki narciarskie w Polsce – każdy narciarz znajdzie trasę dostosowaną do swojego poziomu umiejętności.

Zalety wypoczynku w kraju

Wypoczynek w Polsce ma wiele zalet. Dzisiaj zdecydowanie największą z nich jest brak nałożonej kwarantanny w związku z epidemią COVID-19. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd na narty poza kraj, będziesz musiał wziąć pod uwagę ewentualną konieczność odbycia kwarantanny po powrocie do kraju. Jednak nie tylko dlatego warto rozważyć urlop w polskich górach. Krajowe stoki przyciągają znacznie niższymi cenami w porównaniu z zagranicznymi. Dzięki temu sporą część budżetu można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje, jak np. wypad do lokalnej restauracji lub zakup pamiątek dla rodziny. 

W ostatnich latach znacznie poprawiła się także infrastruktura kurortów – powstało wiele nowych kolei linowych. To również dodatkowo zachęca narciarzy do wypoczynku w Polsce. Ważną zaletą jest także łatwość dojazdu. Przemieszczanie się samochodem lub pociągiem jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż przelot samolotem z dodatkowym bagażem. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najlepsze stoki narciarskie w Polsce, które również utwierdzą Cię w przekonaniu, że pobyt w kraju to dobry wybór!

Zieleniec

Zieleniec to największy ośrodek ulokowany w Kotlinie Kłodzkiej. Mieści się w Dusznikach Zdroju. Na terenie znajdują się 34 trasy zjazdowe o długości 23 km, w większości przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Jedna trasa jest “czarna”, czyli przeznaczona dla bardziej wymagających osób. Każda z tras narciarskich jest zróżnicowana pod względem długości. Śnieg w Zieleńcu zalega nawet 5 miesięcy, więc możesz planować długi urlop! 

Dodatkową zaletą ośrodka jest sztuczne oświetlenie, dzięki któremu zjeżdżać można aż do godziny 21. Karnet na stok w Zieleńcu kosztuje ok. 100 złotych (w zależności od ulg). Zdecydowanie warto zapłacić taką cenę za zróżnicowane trasy i rodzinną frajdę! 

Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z nartami, polecamy zapoznać się z naszym poradnikiem o najczęstszych błędach narciarzy. Pozwoli to uniknąć kontuzji i nauczy Cię oswajania się z nartami.

Białka Tatrzańska

Najbardziej rozpoznawalny stok narciarski na Podhalu? To właśnie Białka Tatrzańska! Mieści się niedaleko Zakopanego i oferuje dużo nowych doznań. Ośrodek łączy trzy stacje: Kotelnicę, Kaniówkę i Banię. Na każdą z nich możesz wejść za pomocą tylko jednego karnetu, co znacznie ułatwia transport. Nie musisz także szukać parkingu, bo między stacjami możesz się przemieszczać dzięki wyciągowi orczykowemu. Na oficjalnej stronie Kotelnicy Białczańskiej możesz także skorzystać z kamery online, która pozwoli Ci podziwiać widoki ze stoku jeszcze zanim się tam wybierzesz.

Teraz czas na konkrety – ośrodek oferuje 23 trasy o łącznej długości 16 km, 11 wyciągów i 9 kolejek krzesełkowych. Ponadto w Białce postawiono najpiękniejszy kompleks termalny w kraju, co jest dodatkową zachętą do spędzenia tam czasu nawet poza sezonem narciarskim. Gwarancją miłych wspomnień jest także nowoczesny system naśnieżania stoków, więc nie musisz się martwić o złe warunki pogodowe przy planowaniu urlopu. 

Kasprowy Wierch 

Kasprowy Wierch zajmuje wysokie miejsce wśród tras przeznaczonych dla zaawansowanych narciarzy. Jeśli potrzebujesz wyzwań na stoku narciarskim w Polsce, to zdecydowanie powinieneś rozważyć przyjazd tutaj. Kolejne wyzwanie postawi mróz – gdy trasy są oblodzone, stopień zaawansowania trasy zwiększa się jeszcze bardziej. Kasprowy Wierch ma dwie czarne trasy na wysokości 1987 m n.p.m. – Gąsienicową i Goryczkową. 

Na każdej trasie znajdują się także zmodernizowane koleje linowe, które usprawniają proces dojazdu na górę. Na Kasprowy Wierch można się wybrać nawet pod koniec maja, ponieważ wysokość i niskie temperatury zapewniają odpowiednie naśnieżenie przez cały czas. Jeśli potrzebujesz spokojnego wypoczynku, zdecydowanie odradzamy wybór tak zaawansowanego stoku narciarskiego. Jest to wyzwanie dla narciarzy, którzy mogą się pochwalić sporym już doświadczeniem w zjazdach. 

Czarna Góra

Czarna Góra to ośrodek położony w Sudetach. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do dyspozycji jest 13 tras zjazdowych o długości 10 km, 3 liniowe kolejki, 6 wyciągów orczykowych i 4 wyciągi taśmowe. Nietypową atrakcją jest luxtorpeda, czyli najszybsza kolej w Polsce, która dowozi narciarzy na stoki w kilka minut. Warto dodać, że Czarna Góra co roku jest modernizowana – poprawia się koleje i naśnieżanie, co jest bardzo ważne, gdy planujesz urlop w cieplejszych miesiącach. 

W ośrodku dodatkowym atutem są także liczne atrakcje zachęcające turystów do różnicowania sposobu wypoczynku. Na oficjalnej stronie kompleksu znajdziesz specjalnie zaprojektowane trasy dostosowane do biegania, kolarstwa, wspinania i wielu innych aktywności. Na liście jest także tenis, sporty wodne i oferta speleologii (nauka o jaskiniach). Czarna Góra jest idealną propozycją dla entuzjastów wielu sportów i nowych doświadczeń!

Szukasz więcej informacji o tym, jak przygotować się na wyjazd na narty w Polsce? Sprawdź naszą zakładkę narciarstwo, w której znajdziesz profesjonalny sprzęt i porady dla narciarzy.

Dwie Doliny

Dwie Doliny to stacja położona w Beskidach. Jej nazwa pochodzi od dwóch szczytów, Wierchomli i Muszyny, które są zgrabnie połączone wyciągami i trasami narciarskimi. Dzięki nim zaoszczędzisz aż 30 km jazdy samochodem i nie będziesz musiał mierzyć się z szukaniem miejsca parkingowego. Szczyty gór nie mają więcej niż 1000 m n.p.m., więc jest to idealna atrakcja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem. 
Do dyspozycji jest 10 km tras narciarskich, 8 wyciągów orczykowych i 2 krzesełkowe. Wyjątkowym miejscem jest “Stonoga”, czyli płaski stok, który dodatkowo oddzielony jest od innych, co pozwala poczuć się bezpiecznie początkującym. Dwie Doliny nie są dobrym miejscem dla zaawansowanych narciarzy, ponieważ nie znajdą tam ani jednej trasy czarnej, przeznaczonej dla profesjonalistów. Zdecydowanie lepiej wybrać się na ten stok z dziećmi, które chcą w spokoju nauczyć się jeździć. Dodatkowym atutem tego urokliwego miejsca jest bliska lokalizacja hoteli i domków wypoczynkowych. Przy trasie “Stonoga” znajdują się domki na górce i domki z kominkiem, więc dzieci nie będą musiały pokonywać długiej drogi, żeby odpocząć w domu.