Jak dojechać w Alpy?

Planujesz urlop w słynnych Alpach? Czy przemyślałeś już trasę dojazdu? W zależności od tego, do którego kraju masz zamiar się udać – do Francji, Włoch lub Austrii, warto pomyśleć o tym, co będzie najszybszym i najkorzystniejszym środkiem transportu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do podróży. Sprawdź, jak dojechać w Alpy!

Podróż samolotem

Podróż samolotem jest zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dojazd w Alpy, niezależnie od docelowego kraju. Jest to świetna opcja dla osób, które cenią sobie komfort i szybkość podróży. Podróż samolotem z Polski do Włoch trwa nie więcej niż 2 godziny (do Werony dolecisz nawet w godzinę).  Do Francji loty zajmują trochę dłużej, bo nawet do 5 godzin, np. do lotniska w Genewie, które znajduje się najbliżej Chamonix. Najtrudniej zdecydować się na podróż do Austrii, ponieważ tam lot w jedną stronę może trwać od 3 godzin do nawet 9 (Salzburg).

Żeby wybrać jak najdogodniejszą opcję, warto wcześniej kupić bilety na samolot. Dzięki temu będziesz mieć zagwarantowany jak najlepszy dla siebie lot. Pamiętaj również o tym, żeby wcześniej uwzględnić w budżecie koszty transportu sprzętu narciarskiego.

Dokąd warto się udać samolotem?

Samolotem do Austrii najszybciej dostaniesz się do Wiednia. Lot z Warszawy Modlin zajmuje tylko 1.5 godziny, co jest zdecydowanie korzystne dla rodzin z dziećmi. Trochę więcej czasu zajmie lot do Salzburga, ale to lotnisko jest zdecydowanie bardziej polecane ze względu na mniejszą odległość do ośrodków narciarskich. Stamtąd możesz udać się do przepięknej doliny Zillertal, która jest szczególnie przyjazna wyjazdom rodzinnym ze względu na dużą dostępność łatwych i średnich tras zjazdowych. Mimo że znajduje się trochę dalej lotniska, miasteczko Soelden również ma dużo do zaoferowania. Najbardziej kusi wizja zagwarantowanej dobrej, śnieżnej pogody ze względu na dwa znajdujące się w tym regionie lodowce.

Podróż samolotem do Włoch będzie zdecydowanie najprzyjemniejsza ze względu na lotnisko w Turynie, które znajduje się blisko Alp. Lot w jedną stronę zajmie ok. 5 godzin, jednak zdecydowanie warto poświęcić tyle czasu. Dlaczego? W Turynie możesz dodatkowo udać się na zwiedzanie miasta, które zapewnia dużą różnorodność krajobrazów i historycznych budynków. Z Turynu w prosty sposób dojedziesz do regionów narciarskich, np. Veneto (polecane wymagającym narciarzom), Aosta Valley lub Livigno.

Więcej o kurortach narciarskich we Włoszech pisaliśmy tutaj: Gdzie na narty we Włoszech?

Warto rozważyć lot samolotem do Genewy, jeśli planujesz urlop we Francji lub Szwajcarii. Jest to doskonale ulokowane lotnisko, z którego dojazd do ośrodków alpejskich zajmuje niedużo czasu. Możesz z niego dojechać np. do francuskiego Val Thorens-Orelle (największy region narciarski na świecie), Chamonix lub Evasion Mont-Blanc (Megeve). Każdy ośrodek oferuje inne atrakcje, więc sam zdecyduj, które odpowiadają Ci najbardziej! 

Podróż własnym samochodem

Wydawałoby się, że podróż własnym samochodem w Alpy to nic trudnego. Pakujesz rzeczy do bagażnika i w drogę. Nic bardziej mylnego. Nie zapominaj o tym, że zagranicą panują zupełnie inne warunki pogodowe od tych w Polsce. Jak odpowiednio przygotować się do podróży w Alpy?

 1. Zadbaj o nowe, zimowe opony, które poradzą sobie z trudnymi opadami śniegu.
 2. Kup łańcuchy śniegowe zapewniające bezpieczeństwo w zaspach. Warto przetestować je jeszcze przed wyjazdem.
 3. Bezpiecznie przewieź sprzęt narciarski w bagażniku dachowym.
 4. Dla własnego bezpieczeństwa skieruj samochód na przegląd techniczny przed podróżą.
 5. Spakuj potrzebny sprzęt do rozmrażania zamków. Na pewno się przyda!
 6. Przed wyjazdem na wszelki wypadek zapisz sobie punkty stacji benzynowej. Nie wiadomo, kiedy internet może zawieść i nie wskazać Ci najbliższej.

Sprawdź tutaj, jak bezpiecznie przewozić narty w samochodzie.

Podróż w Alpy zajmuje powinna zająć od 12 do 15 godzin łącznie z krótkimi postojami. Najdogodniejsze będzie zaczęcie od trasy A4 lub A1, które bez problemu doprowadzą Cię do samych Alp. Pierwsza z nich przechodzi przez Niemcy oraz Szwajcarię, natomiast druga – przez Czechy, Austrię, Niemcy i Szwajcarię. Każda z nich obejmuje odcinki płatne (np. na austriackich autostradach), dlatego warto wcześniej dokładnie sprawdzić, w których miejscach będziesz musiał mieć przy sobie portfel.

Podróż autokarem

Czy można komfortowo dojechać autokarem w Alpy? Można, jeśli dobrze się przygotujesz. Co prawda 15-godzinna podróż nie brzmi zachęcająco, ale jest do zniesienia. Zaletą podróży autokarem jest brak zmartwień dotyczących zapasu benzyny, czy też ogólnego bezpieczeństwa. Przed wyjazdem firmy przeprowadzają dokładne przeglądy pojazdów i dbają o każdy szczegół podróży. Może się zdarzyć, że na autostradzie pojawi się korek, ale to nie jest przecież zależne od nikogo. Jak dojechać w Alpy autokarem?

 1. Wybierz firmę przewozową, która zapewnia dojazd pod sam ośrodek narciarski.
 2. Załóż lekkie i przewiewne ubrania, które będą komfortowe podczas tak długiej podróży.
 3. Weź ze sobą małą poduszkę wspierającą szyję.
 4. Upewnij się, ile bagażu możesz wziąć do autokaru.
 5. Na wszelki wypadek zabierz zatyczki do uszu, gdybyś chciał spokojnie zasnąć.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podróżowaniu w szczycie sezonu? Sprawdź nasz poradnik: Kiedy wybrać się na narty?