Gdzie pojechać na narty i na co zwrócić uwagę?

Oferta ośrodków narciarskich i w ogóle oferta miejscowości turystycznych oferujących możliwość uprawiania narciarstwie jest bardzo duża  w naszym kraju, a jeszcze większa w krajach Alpejskich. Dlatego też przy doborze miejsca, w które wybierzemy się na urlop, należy kierować się kilkoma kryteriami, aby w pełni wykorzystać czas na odpoczynek.

1. Ilość i różnorodność tras

Warto zwrócić uwagę czy w ośrodku, do którego się wybieramy, istnieje duża ilość dostępnych tras i czy w terminie, w którym wybieramy się w góry, trasy narciarskie są w otwarte do użytku. Zwykle w krajach alpejskich ośrodki, które pozwalają na jazdę po różnorodnych stokach, powinny mieć przynajmniej 40 – 50 km otwartych tras, a czasem i ok. 100 km. Warto zwrócić uwagę na mapkę otwartych tras na bieżąco aktualizowaną na stronach internetowych kurortów. Zwłaszcza na początku i końcu sezony liczba naśnieżonych tras potrafi być mocno ograniczona. Sprawdźmy, czy wśród dostępnych tras są stoki dla narciarzy na różnym poziomie trudności. Jest to szczególnie ważne, gdy organizujemy wyjazd dla grupy lub rodziny. Warto sprawdzić, czy na stoku są dostępne trasy z infrastrukturą dla początkujących np. łatwe odcinki z taśmowym wyciągiem. Wybrany przez nas kurort powinien mieć dużą liczbę tras niebieskich i trudniejszych tras czerwonych. Oczywiście zaawansowane osoby będą szukać tras oznaczonych na czarno.

2. Infrastruktura wyciągów

 W nowszych ośrodkach przeważać powinny wyciągi krzesełkowe (kanapy), które coraz częściej posiadają kopuły osłaniające od opadów i wiatru, co pozwala w chłodniejsze dni dłużej pocieszyć się warunkami na stoku. Na dłuższych odcinkach możemy spotkać także gondole. Z kolei w starszych ośrodkach przeważają wyciągi orczykowe. Są one mniej atrakcyjne o tyle, że nie rozwijają dużych prędkości a użytkownik cały czas musi utrzymać balans co sprawia, że szybciej się męczy.

3. Warunki panujące aktualnie na trasach

Przy wyborze miejsca na wyjazd narciarski warto sprawdzić na kamerkach internetowych warunki panujące na stoku. Zwykle grubość pokrywy śnieżnej powinna przekraczać 50 cm – raczej sugeruje to, że na trasach nie powinno być kamieni. Jeśli chodzi o pogodę, wybierając miejsce z dużym wyprzedzeniem, warto zwrócić uwagę na wysokość położenia danego ośrodka. Wyciągi w Alpach powyżej 2000 n p m. mają większe prawdopodobieństwo na dobre warunki, nawet gdy w niższych partiach zrobi się ciepło.

4. Transport na stok

Zwróćmy zawsze uwagę na odległość naszego noclegu od stoku. Sprawdźmy czy kursują skibusy, czy są dostępne parkingi i czy są płatne.

5. Wypożyczalnia sprzętu

Jest to dość istotny punkt, gdyż nie każdy posiada własny sprzęt. Mnogość wypożyczalni daje szansę na wybór fajnego setu na czas urlopu. W przypadku wyjazdu z dziećmi należy koniecznie zadzwonić przed wyjazdem upewnić się co do oferty punktu.

6. Liczysz na progres i szukasz instruktora?

Jeśli planujesz szkolenia i podnoszenie swoich umiejętności sprawdź czy w wybranym ośrodku są dostępne szkoły narciarskie lub czy są organizowane kursy pod Twoje potrzeby.

7. Baza noclegowa

Przy wyborze kierunek urlopu warto także sprawdzić charakterystykę oferowanego noclegu. W Austrii w dużej mierze oferowane są gasthause, pensjonaty i hotele. Brakuje natomiast apartamentowców. Co kto lubi jednak jest to istotne dla wielu gości. We Francji z kolei przeważają apartamentowce położone blisko stoku.

8. Kwestie wyżywienia

Dobrze jakby w większym ośrodku była dostępna większa ilość restauracji i schronisk, co jest szczególnie istotne w mroźne dni spędzane na stoku.

9. Inne sporty zimowe

Warto sprawdzić czy w okolicy istnieje infrastruktura pod alternatywne sporty zimowe – łyżwiarstwo, saneczki, skitoury, biegówki wraz z wypożyczalniami sprzętu oczywiście.

10. Inne atrakcje

W zależności od upodobań i towarzystwa warto sprawdzić czy w okolicy istnieją inne atrakcji pod kątem uczestników wyjazdów. Zwróć uwagę na baseny, siłownie, bary i kluby. Nie zawsze każdy z uczestników ma siłę spędzać cały dzień na nartach, a resztę dnia może z powodzeniem zrelaksować się w inny sposób.