Kijki narciarskie dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?

kije narciarskie dla dzieci

Twoje dziecko zaczyna uczyć się na nartach? A może ma już za sobą pierwsze zjazdy na małej górce w okolicy domu? Zanim zaczniecie planować zakup całego kompletu sprzętu narciarskiego, przeczytajcie nasz artykuł. Podpowiadamy, jak wybrać kijki narciarskie dla dzieci, kiedy i dlaczego warto.

Czy warto kupić kije narciarskie dla dziecka na początku nauki?

Zazwyczaj przygodę z narciarstwem zaczynamy od oślej łączki. Jest to miejsce adekwatne do potrzeb początkujących – zazwyczaj płaskie lub lekko pochylone i w 100% bezpieczne dla każdego początkującego. Jazdę na nartach zaczynamy w różnym wieku. Jeśli taka możliwość pojawia się w dzieciństwie zazwyczaj jest to wiek ok 4-8 lat. Najmłodsze z dzieci ze względów logistycznych trochę dłużej jeżdżą bez kijków od ich później startujących kolegów. Pierwsze kroki na nartach odbywają się bez kijów, jednak dość szybko staramy się je wprowadzać. Przedstawiamy Ci najważniejsze powody, dla których warto pomyśleć o kijkach dla dziecka, które skończyło już 6-7 lat. Kije narciarskie:

 • pozwalają przyjąć o odpowiednią postawę podczas jazdy. Warto ćwiczyć ją już od najmłodszych lat,
 • pomagają w utrzymaniu balansu, co przekłada się na wyczucie ustawienia ciała względem terenu
 • Poprzez ustawienie sylwetki ułatwiają prawidłowe prowadzenie nart,
 • przygotowują do samodzielnej jazdy bez pomocy rodzica czy instruktora.
 • Uczą zachować rytm jazdy
 • Są pomocne w przemieszczaniu się w przypadku konieczności podejścia
 • Są świetną pomocą podczas ćwiczeń techniki jazdy, można z nimi wykonać urozmaicone ćwiczenia

Co więcej, kije narciarskie dla dzieci nie należą do najdroższych elementów całego sprzętu, a skutecznie wymuszają prawidłową postawę podczas jazdy. Dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich zakup na wczesnym etapie nauki.

Jak wybrać kije narciarskie dla dziecka?

Wybierając kije narciarskie dla dziecka, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim ich długość. Powinna być odpowiednia do wzrostu pociechy. Orientacyjną długość można obliczyć w bardzo prosty sposób – wystarczy pomnożyć wzrost narciarza przez 0,7. Otrzymany wynik zaokrąglamy do dostępnej długości kijów. Kije dostępne są co 5 cm.

Przykładowo jeśli dziecko mierzy 156 cm…. 156*07=109,2 cm. —> duża szansa, że pasujące będą kije długości 110cm. Dlaczego musimy je mimo wszystko przymierzyć? Każdy z nas ma nieco inne proporcje ciała. Przy bardzo długich nogach wyliczenie nie wyjdzie precyzyjnie. Ten sam pomiar dotyczy doboru kijów dla osób dorosłych.

Żeby się upewnić, czy wysokość kijków narciarskich jest odpowiednia, należy odwrócić je do góry nogami, złapać pod talerzykiem i zobaczyć czy w łokciu jest kąt prosty. Jeśli tak – długość jest odpowiednia. Czasami dobiera się kije przy nieco większym kącie (ręka opada nieznacznie w dół podczas pomiaru) – będzie to wymuszało nieco bardziej agresywną postawę. Ważne by kijki nie były zbyt długie. Jeśli w perspektywie lat chcemy przyoszczędzić – w przypadku dzieci jeżdżących rekreacyjnie warto rozważyć kije regulowane.

Najważniejsze mamy już za sobą. Co jeszcze trzeba wziąć uwagę przy wyborze kijków narciarskich dla dziecka? Warto sprawdzić kilka rzeczy, które przedstawiamy poniżej.

 1. Regulację – dzieci rosną bardzo szybko, więc jeśli nie chcesz co sezon kupować nowego sprzętu, możesz zdecydować się na regulowane kije narciarskie.
 2. Uchwyty warto sprawdzić czy dziecko czuje, że pewnie trzyma kijek w rękawicy. Są różnie wyprofilowane gripy.
 3. Paski wspierają pewny chwyt, są modele z systemem wypinania pasków przy dużym szarpnięciu podczas upadku. Dotyczy to jednak zazwyczja kijów dla dorosłych i młodzieży
 4. Wagę kije narciarskie nie powinny być zbyt ciężkie dla dziecka.

Jeśli pierwszy raz będziesz kupować sprzęt i masz wątpliwości dotyczące produktów, poproś o pomoc specjalistę. Najlepiej odwiedzić sklep stacjonarnie, jednak poradę możesz uzyskać również online. Skontaktuj się z nami!

Nasza oferta kijków narciarskich dla dzieci

W naszym sklepie Ski Race Center znajdziesz każdy element wyposażenia narciarskiego dla dzieci – zakładki oznaczyliśmy nazwą Junior. Narty, buty, kaski są zaprojektowane tak, aby zapewniały bezpieczeństwo najmłodszym miłośnikom sportów zimowych.

Kijki narciarskie dla początkujących

Kije Salomon Kaloo Junior Blue to propozycja dla tych dzieci, które będą mieć styczność ze stokiem po raz pierwszy. Są bardzo lekkie (ważą mniej niż 200 g) i wytrzymałe ze względu na wykorzystanie stopu aluminium 6061. Mają ponadto regulowany pasek, który można dopasować do nadgarstków.

Kije Atomic AMT Girl Pink/Wht 2019 z pewnością przypadną do gustu młodym narciarkom, które lubią delikatne połączenia kolorystyczne. To standardowy model dla początkujących, wykonany z lekkiego aluminium i mający elastyczne paski pozwalające na wysunięcie dłoni w każdym momencie na stoku.

Kijki narciarskie dla przyszłych zawodowców

Kije Atomic Rental Telescopic JR regulowane (o których wspominaliśmy wcześniej) to idealna propozycja dla dzieci rodziców, którzy chcieliby ograniczyć wydatki na sprzęt. Ich największą zaletą jest możliwość dostosowania długości do wzrostu nawet przez kilka sezonów. Jeśli szukasz uniwersalnych rozwiązań, ten model zdecydowanie jest wart polecenia!

Kije Salomon S/RACE JR SG Blue 2021 będą doskonale służyć małym zawodnikom. Wyróżniają się profilowanym gripem na cztery palce, którą można dodatkowo połączyć z ochraniaczami. Zapewnia ona precyzyjny chwyt podczas zjazdu. Są doskonałą propozycją na pierwsze lub kolejne zawody narciarskie – ich aluminiowy korpus jest wytrzymały, lekki i dopasowuje się do pozycji ciała.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w pierwszym zakupie kijków narciarskich dla dzieci. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, napisz lub zadzwoń do nas. Nasza profesjonalna obsługa chętnie zdradzi Ci wszystkie wskazówki przydatne podczas zakupów.