Rowery trekkingowe damskie ranking – co wybrać na lato
Kupując rower trekkingowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów roweru trekkingowego. Rower trekkingowy można pomylić z rowerem górskim, jednak opony roweru trekkingowego są węższe niż w „góralach” (28-29 cali) i mają bardziej gładki bieżnik, dzięki czemu umożliwiają jazdę zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Rama roweru powinna być wykonana z wytrzymałego materiału (np. stal, aluminium) i wyprofilowana w taki sposób, by umożliwić rowerzystce przyjęcie wygodnej pozycji, pozwalającej na komfortową jazdę nawet podczas długich tras. W przypadku damskich rowerów geometria ramy jest dopasowana do anatomii kobiety. Obniżona górna rura dodatkowo ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru.
Gładkie wąskie opony w rowerach trekkingowych odwdzięczą się na asfalcie.
Koła w rowerach trekkingowych mają zazwyczaj średnicę 28 cali – większy rozmiar koła niż w typowo szosowych jednośladach pozwala na szybszą jazdę i łatwiejsze pokonywanie ewentualnych przeszkód. W rowerach trekkingowych zazwyczaj spotkamy się z amortyzatorami, których obecność ułatwia jazdę w terenie, np. w lasach czy na terenach górskich. Podczas kupna roweru trekkingowego powinniśmy zwrócić uwagę także na rodzaj hamulców. Hamulce tarczowe najlepiej sprawdzają się podczas tras pokonywanych w trudnych warunkach, są bardziej wytrzymałe, choć także bardziej skomplikowane w naprawie.
Trekkingowy to nie tylko długodystansowy rower, ale również wygodny
Ważnym elementem roweru trekkingowego jest siodełko. Powinno być przede wszystkim wygodne. Nie za duże, by nie powodować oparzeń i otarć i nie za małe, by było wystarczająco wygodne podczas długich tras. Podczas kupna roweru pamiętaj o błotnikach i oświetleniu. Błotniki pomogą zachować rower w czystości, a oświetlenie jest niezbędne podczas jazdy po zmroku.
Rowery trekkingowe Giant
Profesjonalne damskie rowery trekkingowe posiada w swojej ofercie np. firma Giant. Wprowadziła do swojej oferty specjalną serię produktów Liv, przeznaczonych dla kobiet, takich jak damski rower trekkingowy LaVie SLR 2 z lekką aluminiową ramą, wygodnym siodełkiem Liv Contact, bezdętkowymi kołami i oponami, hamulcami tarczowymi, systemem oświetlenia B&M, płytą montażową do sakw i nowoczesnym systemem montowania bagażnika.