Porównanie dwóch koncepcji nart all mountain Atomic Vantage X 80 CTI vs Salomon XDR 80

XDR 80 TI

Dwa różne spojrzenia na narty all mountain na przykładzie Atomic Vantage X oraz Salomon XDR

Porównując flagowe modele jednej i drugiej marki (narty Atomic Vantage X 80 CTI vs narty Salomon XDR 80) można w łatwy sposób scharakteryzować dwie różniące się od siebie idee w konstruowaniu nart All Mountain. Atomic Vantage X 80 CTI (obecny następca tego modelu to Atomic Vantage 79 TI) jest przykładowo nartą uniwersalną, która maksimum swoich możliwości pokazuje na przygotowanej trasie na twardym podłożu. Narty te świetnie radzą sobie także na zniszczonym stoku na którym pojawiły w już  muldy, czy też w warunkach w których wysoka temperatura sprawia, że śnieg się topi i robi się miękko. Jednak w dniu w którym spadnie troszkę świeżego puchu na stok zabrałbym model Salomon XDR 80, czy XDR 84.  Salomon XDR lepiej reaguje w puchu. Szeroka przednia część narty sprawia że dużo lepiej prowadzi się je w głębokim śniegu, nie „kopiąc się” tak głęboko. Uważam że trochę bliżej tej narcie do modeli freeride’owych. Na obmuldzonej trasie wydaje się być stabilniejsza jednak w momencie w którym przejeżdżamy po twardym podłożu nie czujemy tak dobrego oparcia jakie daje model Atomic Vantage X 80 CTI.

Atomic Redster X 83 w akcji

Salomon XDR 80 oraz XDR 84 – płynne pokonywanie skrętu i zapędy do jazdy w puchu – Atomic Vantage X 83 all mountain ze sportowym zacięciem

Podczas wielu testów na których miałem okazję jeździć Salomonem XDR, odkryłem, że narty te nieco lepiej zachowują się w dłuższych łukach. Może dlatego, że jako jedna z nielicznych firm proponuje w tej szerokości narty o długości 186cm. Pokonywanie długich skrętów jest niezwykle płynne. Narty wydają się być niewzruszone muldami. Uważam więc że to bardzo dobry model, szczególnie w dłuższych rozmiarach polecam go dla narciarzy preferujących nieco dłuższy skręt i okazyjnie wyjeżdżających poza wyznaczoną trasę. Dla cięższych narciarzy oraz tych którzy lubią dynamiczną jazdę po przygotowanej trasie (także w sytuacji, w której warunki pogorszą), a mimo to szukają narty all mountain lepszym modelem będzie Atomic Vantage X 83 ( dziś jego odpowiednikiem jest Atomic Vantage 82 TI).

Sprawdź nasze: