Jak jeździć po stoku narciarskim? Poznaj zasady bezpieczeństwa

Zasady panujące na stoku narciarskim

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem, czy też jesteś już ekspertem, zawsze warto pamiętać o zasadach obowiązujących na stokach. Dowiedz się, jak bezpiecznie jeździć po stoku narciarskim!

ABC bezpiecznej jazdy na nartach

Bezmyślna jazda na nartach może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, które mogą się skończyć poważnymi kontuzjami. Żeby ich uniknąć, przed wyjazdem zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi jazdy po stoku. Pełną listę zaleceń (tzw. Dekalog narciarski) znajdziesz na oficjalnej stronie GOPR.

Myśl o innych

Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam na stoku. Jeśli nie będziesz obserwował otoczenia, możesz w komuś zajechać drogę. Inny narciarz także może Cię nie zauważyć i spowodować wypadek. Dlatego zadbaj o to, aby być widocznym i nie zatrzymuj się na środku stoku.

Dostosuj swoją prędkość jazdy

Ten punkt dotyczy szczególnie początkujących narciarzy, ale nawet doświadczeni powinni pamiętać o kontroli swojej prędkości na stoku. Jeśli jesteś amatorem, wybierz dla siebie łatwiejsze trasy i dopilnuj tego, żeby jeździć na nartach z prędkością, którą kontrolujesz. Dostosuj swoją prędkość do poziomu zatłoczenia stoku.

Miej oczy dookoła głowy

Obserwuj, jakim torem poruszają się inni narciarze i jak im idzie. Bierz poprawkę na osoby początkujące, które chwieją się i mogą wykonywać nieprzewidywalne manewry. Zwróć uwagę, czy nie zajeżdżasz komuś drogi i czy nie rozbijasz jakiejś grupki szkoleniowej. Grupy są zazwyczaj widoczne, zabierają sporo miejsca i łatwo przewidzieć co będą próbowali naśladować. Miej oczy dookoła głowy przez cały czas!

Stosuj się do znaków

Oznaczenia tras powinny być intuicyjne i proste do odczytania. Warto jednak przed wyjazdem przetestować swoją wiedzę i sprawdzić zasady oznakowania tras w danym miejscu, a także znaki ostrzegawcze. Stoją one w konkretnych miejscach nie bez powodu – mają Cię ostrzegać lub informować, a to jest podstawą bezpieczeństwa!

Zachowaj bezpieczną odległość

Tak, jak w komunikacji drogowej, tak na stoku narciarskim również trzeba zachować bezpieczną odległość, która zapobiega kolizjom. Jeśli zauważysz, że ktoś przed Tobą ma wypadek, reaguj. Każdy narciarz ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanemu.

Sprawdź na naszym blogu, jak uniknąć kontuzji na nartach oraz jak wybrać ubezpieczenie narciarskie.

Opanuj technikę

Technika zjazdu po stokach opiera się przede wszystkim na balansie i odpowiednim prowadzeniu nart. Szusując w dół, możesz bardzo szybko nabrać dużej prędkości. Dlatego właśnie warto nauczyć się dobrze przyjmować sylwetkę i wchodzić w zakręty, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której nie będziesz mieć panowania nad nartami.

Kontroluj nacisk na krawędziach nart

Krawędzie nart odgrywają kluczową rolę w obieraniu toru jazdy. To właśnie dzięki nim możesz utrzymać linię skrętu, wbić się w twardszy śnieg. Naucz się wykorzystywać krawędź, adekwatnie do warunków.

Wyczuj środek ciężkości

Żeby komfortowo skręcać i unikać upadku, ćwicz przenoszenie ciężaru ciała na obydwie strony naprzemiennie. Najpierw zacznij od kolan, a później próbuj pochylać się całym ciałem do środka skrętu. Środek ciężkości powinien obejmować głównie dolną nartę.

Bezpieczeństwo to również sprzęt narciarski

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na stoku należy zapewniać innym oraz samemu sobie. Duże znaczenie ma tutaj sprzęt narciarski. Nieodpowiednio dobrany, niezadbany może sprzyjać wypadkom. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojną jazdę, czy też chcesz spróbować swoich sił na stromym stoku, zawsze pilnuj tego, żeby buty narciarskie i narty były dobrane do Twoich możliwości a wiązania ustawione zgodnie z poziomem umiejętności.

Serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem narciarzy, w którym znajdziesz wszystkie informacje dotyczące doboru sprzętu, odzieży i akcesoriów.