Polska ma stosunkowo nieduże góry i w tych warunkach powstało stosunkowo sporo ciekawych ośrodków narciarskich, które warto wziąć pod uwagę planując zimowy urlop w Polsce. Postaramy się przedstawić gdzie są najszersze i gdzie najtrudniejsze trasy w Polsce.
Białka Tatrzańska
Białka w pewnym sensie stała się symbolem ośrodków narciarskich w Polsce. Jest to jeden z najbardziej rozwijających się ośrodków w Polsce. Rozmach z jakim górale rozbudowują swój kurort jest imponujący. Połączone ośrodki Bania – Kotelnica, tworzą największy kurort w Polsce o największej przepustowości wyciągów. Trasom towarzyszy bardzo rozbudowana infrastruktura turystyczna – wypożyczalnie, restauracje, aquapark i baseny termalne a także wiele innych atrakcji. Jest to niewątpliwie najbardziej znany i najczęściej odwiedzany polski ośrodek. Zarządzający nie oszczędzają na sztucznym dośnieżaniu, tak wiec zazwyczaj są tam bardzo dobre warunki na trasach i przez cały sezon kurort kipi życiem. Jedyną wadą ośrodka jest to, że zbudowano go na niezbyt stromych stokach o niezbyt urozmaiconej rzeźbie terenu. Z drugiej strony dzięki temu jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy i deskarzy oraz osób jadących poćwiczyć technikę. Trasy należą raczej do łatwych i średnio-trudnych. Wprawdzie znajdziemy tam jedną trasę z homologacją FIS do rozgrywania zawodów w slalomie, ale trzeba jasno powiedzieć, że nie należy ona do najtrudniejszych z tego typu tras.
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna to miejsce, w którym rozmach inwestycyjny jest nieco mniejszy jednak kurort nadrabia przepiękną, ciekawą rzeźbą terenu i urozmaiceniem tras. Przeważają trasy długie a wśród nic trasa FISowska nr 5, która należy do jednej z trudniejszych i najbardziej wymagających w naszym kraju. (zobacz także naszą listę najtrudniejszych tras w Polsce) Na Jaworzynie jest specyficzni mikroklimat, który sprawia, ze bardzo długo utrzymują się tam mroźny klimat i dobre warunki na trasach. W wyciągu znajduje się jedna gondola, kilka wyciągów krzesełkowych, orczyki i wszelka potrzebna infrastruktura. Atrakcyjność samej Krynicy, która jest historycznym uzdrowiskiem przyciąga w sezonie rzesze turystów.
Szczyrk Mountain Resort
Jeszcze w czasach PRLu Szczyrk był największym ośrodkiem narciarskim, który w skutek braku inwestycji mocno podupadł. Sytuacja zmieniła się ok 2017, kiedy w dużej części udziały wykupiła spółka Tatra Mountains, która mocno przebudowała stare wyciągi górnicze. W tym samym okresie Centralny Ośrodek Sportu zaczął mocno inwestować w nową infrastrukturę na Dużym Skrzycznym. W ten sposób powstał Beskid Sport Arena, która posiada jedno z najbardziej nowoczesnych zapleczy jeżeli chodzi o sztuczne naśnieżanie. Dwa ośrodki zostały połączone tak, że można poruszać się między nimi nieściągając nart. W planach są duże rozbudowy. Największą zaletą szczyrku jest różnorodność tras – może nie są one aż tak szerokie jak w Białce Tatrzańskiej, ale za to bardzo urozmaicone technicznie i zaspokoją oczekiwania nawet bardziej zaawansowanych narciarzy. W kurorcie występuje kilka tras FISowskich, w tym jedna z licencją do supergiganta, giganta i slalomu, która naszym zdaniem jest najbardziej malowniczą i urozmaiconą trasą w Polsce. Mowa o FIS na Skrzycznym.
Kasprowy Wierch
Dla niektórych mekka polskiego narciarstwa nazywana Świętą Górą i pewnie tak jest. Wiąże się z nim historia naszego polskiego narciarstwa. Tworzą go trzy wyciągi i jest to oczywiście kolej gondolowa i dwa wyciągi krzesełkowe na Hali Goryczkowej i Gąsienicowej. Są to ciekawe wymagające trasy, które stały się legendarnymi. To jedyny Ośrodek narciarskich w którym możemy pojeździć na nartach w okolicy skał, wierchów i turni. Jest to równocześnie najwyżej położony ośrodek w naszym kraju, dzięki czemu warunki do uprawiania narciarstwa panują tam najdłużej. Trzeba też zaznaczyć, że ośrodek boryka się z charakterystycznymi dla tego obszaru problemami. Jest położony w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego – zabronione jest w nim sztuczne naśnieżanie a w momencie roztopów może zostać przedwcześnie zamknięty nakazem dyrekcji parku. Wjazdy gondolą mogą być limitowane, niemniej jest to pozycja obowiązkowa, każdego narciarza z Polski.
Karpacz Ski Arena
Największy ośrodek górski w Karkonoszach. Zbudowany pod Śnieżką. Kompleks kilku wyciągów – kanapowych, orczyków i taśm zbudowanych na Kopie. Droga ze szczytu prowadzi na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Ośrodek posiada kilka tras – w tym jedną czarną ze szczytu Kopy, a niżej czerwone i niebieskie idealne na pierwsze kroki. W ośrodku odnajdą się osoby początkujące i średniozaawansowane, a w wyższej części zaawansowane. Mimo niewielkiej liczby tras ośrodek cieszy się popularnością ze względu na atrakcyjne położenie w malowniczych Karkonoszach, szeroką infrastrukturę turystyczną i przystępne warunki dla progresujących narciarzy. Jest to największy ośrodek narciarski w tej części Polski przychylny rodzinom z dziećmi.
Zieleniec Ski Arena
Zieleniec to kolejna miejscowość, która posiada mikroklimat, który zapewnia działanie wyciągów do wczesnej wiosny. Ośrodek często pozytywnie zaskakuje narciarzy pogodą. Trasy nie należą do najtrudniejszych, są jednak cały czas rozbudowywane. Jest to ciekawe miejsce dla średniozaawansowanych i rozwijających się narciarzy.
Korbielów
Znajduje się blisko Babiej Góry, pod granica ze Słowacją. Jest ośrodkiem, który niegdyś obok Szczyrkowskiego niegdyś tworzył górnicze ośrodki i ma za sobą okresy świetności i okresy zastoju. Jest na naszej liście ze względu na urozmaicone i ciekawe naszym zdaniem trasy. Ostatnio dużo się tam dzieje, są budowane nowe wyciągi. Dużo planów inwestycyjnych może sprawić, z nareszcie ciekawe trasy otrzymają godną infrastrukturę.
Sprawdź ofertę nart dla zaawansowanych narciarzy, którą znajdziesz w sklepie Ski Race Center