Trickboard – ćwiczenia dla narciarzy

trickboard-cwiczenia

Trickboard to drewniana deska oparta na wałku, służąca do zabawy, treningu równowagi i robienia tricków. Używanie jej znacząco wpływa na koordynację ruchową. Przydaje się nie tylko snowboardzistom, lecz także narciarzom, którzy potrzebują ćwiczeń przed sezonem, ponieważ podczas zabawy pracuje całe ciało. Poznaj trickboard i ćwiczenia wspomagające balans ciała!

Trickboard – co to jest? Jakie ma zalety?

Trickboard jest prosty w konstrukcji i w obsłudze. Wygląda jak szeroka deskorolka, tyle że nie ma kółek! Zamiast nich pod jej spodem umieszcza się wałek, który jest odpowiedzialny za całą zabawę i trening. Używanie trickboarda jest bardzo proste – wystarczy położyć stopy na dwóch krańcach deski i próbować utrzymać równowagę. Jest to najprostszy sposób na trening balansu. Przydaje się on szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na poprawie koordynacji ruchowej, gdyż już samo stanie na desce angażuje wiele partii mięśni (łydek, ramion, kręgosłupa).

Podstawowe ćwiczenia na trickboardzie pomogą Ci rozgrzać się przed sezonem narciarskim. Ich największymi zaletami są przede wszystkim:

  • trening całego ciała,
  • poprawa postawy ciała,
  • poprawa umiejętności skupienia i koordynacji,
  • szkolenia zmysłu orientacji,
  • zwiększenie świadomości na temat własnego ciała i jego możliwości.

Tak, nie tylko snowboardziści mogą skorzystać na takich ćwiczeniach. Również narciarze powinni zadbać o ćwiczenia korekcyjne, a także wzmacniające postawę i stabilność.

Początkujący narciarze także docenią trickboard – o wiele szybciej pozwoli on poprawić poczucie stabilizacji na nartach oraz polepszyć koordynację rąk i nóg. Do ćwiczeń nie potrzebujesz specjalnych metod treningowych, śmiało możesz trenować na własną rękę. Tutaj sprawdzisz, jak ćwiczyć przed sezonem narciarskim bez deski.

Trickboard – ćwiczenia na różne partie ciała

Ćwiczenia na trickboardzie można robić cały rok. Na czym najbardziej powinien skupić się narciarz podczas treningu? Szczególnie na łydkach, udach i ramionach – to właśnie te partie ciała najprężniej działają podczas szusowania. A te partie pracują podczas zabawy z trickboardem.

Ćwiczenia na koordynację

Ćwiczenie polega na wzmocnieniu górnej części nóg, a także na poprawie postawy kręgosłupa. Jest to szczególnie pożądane wtedy, gdy zaczniesz coraz szybciej szusować po stoku, gdyż właśnie wtedy skręty mogą być ostrzejsze, do czego potrzebujesz szybkich reakcji. To ćwiczenie znacznie ułatwia koordynację mięśni. Gdy już opanujesz stanie na trickboardzie, następnym etapem będzie spróbowanie utrzymania stabilności w przykucu. Spróbuj lekko wychylić kolana i stopy na zewnątrz, a następnie z wyprostowanymi plecami zrobić przysiad do połowy. Jest to łatwe ćwiczenie, odpowiednie na każdym poziomie zaawansowania. Pozwoli Ci przygotować nogi do długiej jazdy!

Ćwiczenia wzmacniające łydki

Gdy już nauczysz się robić przysiady, czas spróbować wykonać parę ćwiczeń, które są bardziej wymagające. Pora na zaangażowanie do pracy mięśnie łydek! Spróbuj w miarę możliwości stanąć wzdłuż deski i powoli przesuwać stopy do środka, a potem na jej końce. Jest to stosunkowo trudne ćwiczenie, ale doskonale wpływa na koordynację stóp i rąk, a także wzmacnia łydki. Taki trening jest świetną rozgrzewką dla narciarzy biegowych.

Ćwiczenia na mięśnie rąk

Czym różnią się tradycyjne pompki od pompek na trickboardzie? Te drugie dodatkowo rozwijają koordynację ruchów rąk oraz balans i bardziej angażują mięśnie rąk. Wymagają również większego wysiłku. Żeby zrobić pompki, połóż dłonie w poprzek deski i w odległości szerszej niż ramiona. Zejdź klatką piersiową do kilku cm od deski i pamiętaj o tym, żeby zaangażować do pracy łopatki. Dzięki temu uaktywnisz cały odcinek piersiowy. Zadbaj również o mięśnie brzucha – podczas ćwiczeń powinny być napięte.

Te proste ćwiczenia na trickboard poszerzają percepcję własnego ciała i pozwalają skuteczne rozgrzać się przed sezonem narciarskim. Czy trickboard ma jakieś wady? My ich nie znaleźliśmy. Możesz transportować go w każde miejsce, bo nie zajmie Ci dużo miejsca. Ćwicz tam, gdzie chcesz i ile chcesz! Zachęcamy do przeplatania różnorodnych ćwiczeń, aby równomiernie zadbać o rozwój każdej partii mięśni.

Sprzęt dla długodystansowców


Długie wyjazdy pięciodniowe potrafią być wyczerpujące. Każdego dnia stawiamy czoła trudnościom i próbujemy utrzymać pełną formę przez cały czas trwania wyjazdu. Choć regularne ćwiczenia pomagają nam w utrzymaniu kondycji fizycznej, czasem warto sięgnąć po coś więcej. W takich sytuacjach narty do całodziennej jazdy wchodzą na scenę.

Te modele narciarskie zostały stworzone specjalnie po to, abyśmy mogli mniej się męczyć podczas długotrwałej aktywności na stoku. Wyposażone w zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania, dają pełną kontrolę podczas jazdy na krawędzi, z drugiej narzucają dużego wysiłku. Dzięki nim możemy cieszyć się dużą frajdą nawet podczas długiego pozornie intensywnego jazdy, z drugiej strony pozwalają pojechać ostro kiedy chcemy poczuć adrenalinę i rozpędzić się na stoku. Poza tym trzeba mieć świadomość tego, że sprzęt powinien być dobrany proporcjonalnie. Nie należy wybierać sztywnych nart kiedy planujemy na nich jeździć w miękkich butach dla poczatkujących, dlatego warto dobrać narty, buty narciarskie i wiązania w taki sposób, aby te elementy dobrze ze sobą współpracowały.

Warto pamiętać, że nasze ciało ma swoje granice, zwłaszcza podczas długotrwałej aktywności. Dlatego warto pomóc sobie czymś więcej niż tylko ćwiczeniami. Narty do całodziennej jazdy stanowią doskonałe wsparcie, umożliwiając nam maksymalne wykorzystanie czasu na stoku i minimalizując negatywne skutki zmęczenia. Dzięki nim możemy w pełni cieszyć się naszymi wyjazdami, zachowując równocześnie zdrową równowagę między wyzwaniem a przyjemnością.

Przykłady udanych modeli do całodziennej jazdy: