Wyjazdy na narty w sezonie 2021/2022 – obostrzenia

Zastanawiasz się, czy będziesz mógł wyjechać w tym roku na narty? Czy obostrzenia nie pokrzyżują Ci planów? Poniżej zebraliśmy aktualne informacje dotyczące obostrzeń w kraju i poza nim. 

Od początku sezonu letniego 2021 przyzwyczailiśmy się, że musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych w przestrzeni publicznej. Musimy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, ochronie dróg oddechowych i dezynfekcji rąk. Mimo że coraz więcej osób decyduje się na szczepienie, wciąż należy dbać o swoje bezpieczeństwo i na bieżąco sprawdzać obostrzenia obowiązujące na terenie UE i poza nim. 

Od 30 sierpnia musimy przestrzegać kilku wytycznych, które nieprędko znikną z naszej codziennej rzeczywistości. Są to m.in.:

 • obowiązek zachowania 1.5-metrowej odległości od innych osób (nie dotyczy rodziców z dziećmi, osób mieszkających wspólnie, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich opiekunów),
 • obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (na klatce schodowej, w komunikacji miejskiej, galeriach handlowych, kinach i teatrach, placówkach pocztowych, zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie jest styczność z drugim człowiekiem),
 • poddanie się kwarantannie w przypadkach wyjazdu poza granice UE (więcej informacji o tym podajemy niżej).

Są to typowe wytyczne, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić w 2021 roku. Sytuacja się komplikuje, jeśli chcemy zaplanować wyjazd na narty. W tym wypadku trzeba zorientować się, jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach. Poniżej zebraliśmy najczęściej wybierane miejsca na narciarski urlop oraz opisaliśmy, o czym warto pamiętać, gdy chcemy zaplanować wyjazd.

Kiedy trzeba poddać się kwarantannie?

Kwarantannie muszą się poddać podróżujące osoby, które:

 • przekraczają granice RP,
 • przekraczają granice RP ze strefy Schengen,
 • miały kontakt z osobą zakażoną,
 • zostały skierowane przez lekarza na wykonanie testu w kierunku zakażenia COVID-19.

Co ważne, każda osoba, która przekracza granice RP, musi poddać się 10-dniowej kwarantannie, chyba że spełnia określone warunki zwalniające z tego obowiązku. Jeśli zaplanujemy wyjazd na narty na terenie UE lub do krajów należących do strefy Schengen, możemy domagać się zniesienia kwarantanny, gdy:

 • jesteśmy zaszczepieni oraz gdy od drugiej dawki szczepienia minęło ponad 14 dni,
 • przebyliśmy zakażenie SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP,
 • przedstawimy negatywny test na COVID-19 nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy (testy nie są finansowane),
 • podlegamy innym zwolnieniom wymienionym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021.

Co ważne, dzieci do 12 roku życia również nie muszą być poddawane kwarantannie, jeśli ich rodzice przeszli zakażenie lub są zaszczepieni.

Wyjazd na narty w Polsce – obostrzenia

Na razie nie ma żadnych przeciwwskazań do planowania wyjazdu na narty w Polsce. Należy jednak pamiętać o tym, że obostrzenia mogą się zmienić w zależności od liczby zakażonych osób. Należy wziąć pod uwagę również dostępność hoteli w sezonie zimowym. Obecnie hotele mogą mieć zajęte tylko 50% dostępnych pokoi. Nie można także korzystać z sal rozrywkowych, stołówek i innych pomieszczeń do użytku wspólnego. 

Na razie nie ma również żadnych wytycznych dotyczących działania stoków narciarskich. Informacje dotyczące obostrzeń dotyczą tylko właścicieli oraz pracowników stoków. Jak należy je odpowiednio przygotować do przyjęcia turystów, dowiesz się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Wyjazd na narty na Słowację – obostrzenia

Od 9 lipca 2021 roku władze Słowacji wprowadziły wzmożone kontrole graniczne, do których lepiej się odpowiednio przygotować. Żeby nie zmagać się z utrudnieniami podczas wyjazdu, warto wcześniej przygotować wszelkie potrzebne dokumenty. Do przekroczenia granicy słowackiej potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu oraz rejestracja formularza e-hranica. W trakcie pobytu będziesz potrzebować potwierdzenia wypełnienia formularza. Dodatkowo, jeśli przybywasz na teren samolotem, będziesz musiał uzupełnić formularz pasażera dostępny na stronie rządowej. Jeśli jesteś zaszczepiony i wypełnisz e-hranica, nie będziesz musiał przebywać na kwarantannie po przylocie do kraju. Polscy obywatele potrzebują do wjazdu tylko dowodu osobistego lub paszportu i mogą przebywać na terenie Słowacji do 90 dni bez podawania powodu przyjazdu. Jeśli jednak masz zamiar przemieszczać się po wysokich partiach gór, pamiętaj o obowiązku zgłoszenia trasy, przewidywanego czasu wyprawy oraz czasu powrotu. 

Wyjazd na narty do Szwajcarii – obostrzenia

Jeśli planujesz wyjazd do Szwajcarii, nie musisz poddawać się kwarantannie po przyjeździe. Od 20 września 2021 roku należy jednak wypełnić formularze, dzięki którym będzie możliwy pobyt w kraju. Przed przyjazdem do Szwajcarii trzeba wypełnić formularz dotyczący informacji o przyjezdnych, rodzaju transportu, adresu pobytu oraz informacji dotyczących COVID-19, takich jak: potwierdzenie szczepienia oraz długości pobytu w Szwajcarii. Oprócz tego trzeba mieć również negatywny test na COVID-19, chyba że jest się zaszczepionym dwiema dawkami szczepionki.

Wyjazd na narty do Włoch – obostrzenia

Włochy ogłosiły stan wyjątkowy, który na razie obowiązuje do końca 2021 roku. Kraj został podzielony na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. W zależności od liczby zakażeń, która jest monitorowana na bieżąco, kolory stref mogą się zmieniać. Wyniki monitoringu są ogłaszane co tydzień. Warto pamiętać, że w strefach pomarańczowej i czerwonej obowiązuje zakaz przemieszczania się. Jeśli planujesz wyjazd na narty do Włoch, sprawdź dokładnie, jaka strefa jest w planowanym miejscu pobytu. 

Przed przyjazdem również musisz zarejestrować swoje przybycie za pomocą protokołu przybycia. Musisz także mieć paszport covidowy zaświadczający przejście choroby lub szczepienie. Paszport musi być w języku angielskim, włoskim, francuskim lub hiszpańskim. Należy pamiętać także o tym, że we Włoszech wciąż panuje niestabilna sytuacja epidemiczna. To oznacza, że w każdym momencie mogą zostać nałożone kolejne obostrzenia, które mogą nam utrudnić powrót do kraju. 

Liczymy na to, że odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu niezależnie od kraju, który chcesz odwiedzić. Jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z narciarstwem, zdecydowanie polecamy wyjazd w góry w Polsce. Pozwoli Ci to zaoszczędzić dużo stresu związanego z przekraczaniem granicy i wypełnianiem formularzy covidowych. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem zadbać o odpowiedni sprzęt, o którym możesz poczytać więcej na naszej stronie. Warto również poczytać o błędach początkujących narciarzy, żeby uniknąć dodatkowych wypadków na stoku.