Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Odzież narciarska - jak o nią dbać? - zasady prania

Dodane: lip 2, 2018 | Autor: Jacek Mieszczak | Kategoria: Porady narciarskie

Pranie odzieży narciarskiej - jako że w jej skład wchodzi membrana - może wzbudzać w nas pewien niepokój i obawę przed zniszczeniem. Szczególnie, jeżeli mowa o praniu w pralce. Dlatego zdecydowana większość osób ułatwia sobie sprawę i jej czyszczenie powierza pralniom lub - w ostateczności - decyduje się na pranie ręczne. A przecież nieprzemakalne kurtki i spodnie narciarskie możemy bez obaw prać także w pralce. Oczywiście - pod warunkiem, że będziemy się przy tym stosować do kilku podstawowych zasad. 

Odzież narciarska - jak o nią dbać? - zasady prania

Zasady prania - temperatura i detergenty

Odzież z membraną powinna być prana w temperaturze nie wyższej niż 40​ °​ C (To zależy od wartości na metce wewnątrz odzieży).​ Jeżeli chodzi o detergenty i środki piorące, przede wszystkim zapomnij o wszelkich płynach zmiękczających i odplamiających, które mogą wpłynąć na jakość membrany. Do prania wykorzystuj tylko delikatne środki czyszczące, takie jak płatki mydlane i specjalne detergenty, przeznaczone właśnie do prania odzieży termoaktywnej i wodoodpornej. Trudne do usunięcia plamy staraj się zapierać jeszcze przed włożeniem odzieży do pralki. W tym celu najlepiej sprawdzi się najprostsze połączenie szarego mydła i ciepłej (ale nie gorącej) wody. Pamiętaj, aby przed włożeniem ubrań do pralki, zasunąć wszystkie zamki i zatrzasnąć napy.

Suszenie odzieży narciarskiej

Jeśli na narty wybierasz się w sezonie zimowym, a nie w ramach wakacyjnego urlopu za granicą, być może przyjdzie Ci do głowy, aby kurtki narciarskie albo spodnie narciarskie wysuszyć na grzejniku w mieszkaniu. Jest to idealny sposób, aby.. zniszczyć membranę, zawartą w ubraniach. Odzież narciarską możesz suszyć na dwa sposoby: korzystając z suszarki automatycznej i pozostawiając ją do wyschnięcia na suszarce do bielizny. Jeśli decydujesz się na drugą opcję, zadbaj o odpowiednie warunki dla swoich ubrań. Przede wszystkim, odzież zawierająca membranę nie powinna być wystawiana na słońce, które może wpłynąć na jakość i kolory ubrań. Najlepiej suszyć ją z daleka od okien i balkonów, przy których istnieje ryzyko mocnego naświetlania słonecznego.

Konserwacja odzieży narciarskiej

Wszystkie elementy ubioru narciarskiego wymagają od nas specjalnej ochrony i impregnacji. Aby odzież nie straciła właściwości wodoodpornych, po każdym praniu zabezpiecz ją specjalnym środkiem, który pozwoli odnowić wodoodporną powłokę DWR. Możesz w tym celu zastosować takie impregnaty, jak: ​Nikwax TX-Direct Wash-In​ czy Granger's Impregnat Superpruf.

 

Więcej informacji o kurtkach i spodniach narciarskich znajdziesz poniżej

Spodnie narciarskie

Kurtki narciarskie

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close