Nadgarstkowy pomiar tętna w zegarkach Suunto Spartan WRIST

Jak działa nadgarstkowy pomiar tętna w zegarkach Suunto?

Pomiar nadgarstkowy Suunto WRIST bazuje na technologii optycznej. Diody LED naświetlają naczynia krwionośne, a zainstalowane w ich sąsiedztwie czujniki sprawdzają jak światło odbija się na podświetlonej skórze. Naukowcy zauważyli, że naczynia układu krwionośniego podczas każdego skurczu powiększają się i w inny sposób rozpraszają  światło. To pozwala na precyzyjny, bardzo wydajny pomiar bez konieczności zakładania opaski na klatkę piersiową.

Współpraca producenta zegarków SUUNTO z amerykańską biometryczną firmą Valencell pozwoliła zbudować jeden z bardziej zaawansowanych modułów pomiaru tętna. Należy sobie jednak uświadomić, że technologia ta jest rozwijana ze względu na komfort, oraz możliwość pomiaru tętna w każdej chwili bez dodatkowych elementów. Dokładność pomiaru wynosi ok 95% względem czujników smart sensor. Poza tym pomiar nadgarstkowy posiada pewne ograniczenia podczas uprawiania dyscyplin angażujących w dużym stopniu kończyny górne. Np. tenis, pływanie. Dodatkowy ruch ręki może spowodować poruszanie się zegarka na ręce, co zaburza właściwy pomiar. Dlatego też w momencie, w którym chcemy osiągać właściwe wyniki, powinniśmy mocniej zapiąć pasek. Zaleca się też przesunięcie zegarka Suunto na ręce nieco wyżej w kierunku ramienia.

Pomiar nadgarstkowy ma pewne ograniczenia w środowisku wodnym, kiedy to woda dostaje się pomiędzy diody i czujnik, a rękę. W tym wypadku należy szczególnie pamiętać o powyższych poradach.

Suunto Spartan

W których modelach zegarków Suunto znajdziesz nadgarstkowy pomiar tętna?

Nowatorski nadgarstkowy pomiar tętna spotykany jest w serii SUUNTO Spartan, czyli linii najbardziej zaawansowanych multidyscyplinarnych zegarków sportowych z GPS-em. Seria ta z powodzeniem zastąpiła uznany na rynku model Ambit łącząc cechy zaawansowanego zegarka sportowego ze standardami nowatorskich smartwatchy. Technologię WRIST znajdziemy dokładnie w modelach SUUNTO Spartan Sport Wrist oraz Spartan Trainer Wrist. Oba zegarki posiadają także możliwość pomiaru za pośrednictwem paska smart sensor komunikującego się za pośrednictwem sieci bluetooth.