Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Porównanie nart all mountain 2019: Atomic VANTAGE X 80 CTI vs Salomon XDR 84Ti

Dodane: paź 3, 2018 | Autor: Jacek Mieszczak | Kategoria: Sprzęt narciarski
Porównanie nart all mountain 2019: Atomic VANTAGE X 80 CTI vs Salomon XDR 84Ti

Jak sklasyfikować Vantage X80 CTI

Tak to się już utarło, że wielu producentów nart All Mountain dzieli tę półkę na 2 linie. Pierwsze, nieco szersze modele przeznaczone do jazdy poza trasą, a także do przejazdów na przygotowanych stoku i druga, czyli narty, które służą do jazdy na trasie i sporadycznych wypadów poza wyznaczony szlak. Ich konstrukcja pozwala także na jazdę w gorszych warunkach jakie mogą panować na trasie. Przykładowo Atomic VANTAGE X 80 CTI będzie idealnym wyborem nart na wiosenny miękki i mokry śnieg. Podobnie skuteczne będą te narty - Atomic VANTAGE X 80 na trasie po opadzie świeżego śniegu. W takich sytuacjach podłoże jest miękkie i nie daje dobrego oparcie krawędzi. Na tego typu rodzaju śniegu lepiej radzą sobie narty z rockerem.

Narty Atomic Vantage X 80 CTI, czyli pewniak na wszystkie warunki, jakie zapanują na trasie

Narty Atomic VANTAGE X 80 CTI to według mnie model nart, które lepiej jeżdżą niż wyglądają. Nie chodzi mi tutaj o Design, który w tym przypadku jest bardzo ładny ale mam na myśli konstrukcję i geometrię, która na pierwszy rzut oka sugeruję nam, że mamy do czynienia z nartami turystycznymi, aczkolwiek uniwersalnymi. W praktyce ten model ma w sobie coś, co charakteryzuje bardziej sportowe serie. Mam tutaj na myśli stabilne oparcie na krawędzi jakie daje podczas bardziej dynamicznej jazdy. Chodzi o to, że narty Atomic VANTAGE X 80 CTI dają poczucie, że pewnie trzymają cię w skręcie. W związku z tym pozwalają na agresywne, czyli w tym przypadku głębsze pochylenie wewnątrz skrętu i sprawiają, że jadąc w ten sposób dalej czujesz się pewnie. Mowa tu oczywiście o jeździe na przygotowanej trasie, ale także na nierównym stoku. Można odnieść wrażenie że mijamy kolejne muldy, jedziemy po teoretycznie grząskim rozbitym podłożu, a narty same znajdują sobie odpowiednie oparcie i gwarantują stabilne i płynne prowadzenie krawędzi. Kiedy wpadniemy na pomysł, żeby wyjechać na naszych nartach Atomic VANTAGE X 80 CTI poza wyznaczony stok i spróbować jazdy w świeżym śniegu, to przekonamy się, że ich wydajna na trasie charakterystyka narzuca nartom pewne zachowanie w puchu. Narty Atomic VANTAGE X 80 CTI w głębokim śniegu radzą sobie całkiem dobrze jednak minimalnie wydłużają skręty i wymagają też troszkę bardziej radykalnej trasy podczas przejścia ze skrętu w skręt.

Salomon XDR 84 Ti - narty na i poza trasę.

Przykładowo konkurencyjny model Salomon XDR 84 Ti, a także Xdr 80 Ti mimo podobnej szerokości ma zupełnie inną geometria. Część dziobowa narty jest szeroka i ma większy Rocker, przez co łatwiej rozpoczynamy kolejne skręty w puchu, a same narty wydają się lżejsze i bardziej zwinne. Gdy jedziemy na przygotowaną trasę Salomon XDR 84 Ti dalej robi wrażenie lekkiej i przyjemnej narty, jednak nie daje aż tak stabilnego oparcia na krawędzi jak Atomic VANTAGE X 80 CTI, która podczas dynamicznej jazdy po twardym podłożu okazuje się bardziej pewną narty na której nie boisz się agresywnie rozpocząć kolejnego łuku. Z drugiej strony osoby, które poszukują narty umożliwiającej sporadyczne wyskoki poza wyznaczony szlak docenią wydajność XDRów w puchu, dla nich Atomic Vantage X80 będzie nartą za bardzo "trasową". Lekkość modelu XDR 84 przede wszystkim przejawia się w miękkim śniegu. Narty wydają się bardziej posłuszne, podczas gdy model Atomika potrzebuje trochę czasu na wykonanie skrętu i zmianę kierunku. 

Różnice między Atomic Vantage X 80 CTI, a Salomon XDR 84 Ti

Podsumowując porównanie modelu nart Atomic VANTAGE X 80 CTI oraz Salomon XDR 84 Ti mamy do czynienia z dwoma bardzo udanymi konstrukcjami współczesnych narty All Mountain, które różnią się charakterystyką. Atomic VANTAGE X 80 CTI pod pewnymi względami przypomina bardziej nartę grupy Race, którą została zaadoptowana do jazdy w różnych warunkach z kolei model Salomon XDR 84 Ti to narty dla tych, którzy generalnie większość czasu spędzają na przygotowanych trasach, ale gdzieś tam z tyłu głowy oczekują na opłaty świeżego puchu i chcą w tej sytuacji dysponować wydajnymi deskami z którymi mogą odkryć przygodę jaką jest jazda poza trasą. Wszystkim osobom, które szukają narty All Mountain po to, aby mieć narty na przygotowaną trasę, które pozwolą spróbować swoich sił podczas sporadycznych freeride'owych wypadów poza szlak poleciłbym Salomony XDR 84, tym, którzy szukają uniwersalnej narty - pewniaka na wszystkie warunki na trasie - od oblodzonego twardego stoku po zniszczony zamuldzony mokry śnieg poleciłbym Atomic Vantage X 80 CTI - te narty w każdych warunkach zachowują się nadspodziewanie dobrze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close