Jazda z kijami narciarskimi czy bez?

jazda z kijami narciarskimi

Nie trzeba długo szukać, by na starych rysunkach i fotografiach przedstawiających narciarzy zauważyć nieodłączny element, jakim są kije narciarskie. Nie mamy wątpliwości, że z założenia na nartach jeździ się z kijami, skąd więc pojawiła się moda na porzucanie kijów i dzisiejszy dylemat – jeździć z kijami czy bez?

Rewolucja Carvingowa

Kilkanaście lat temu narty całkowicie zmieniły swoją konstrukcję. Przede wszystkim zyskały talię i dotyczyło to nart zawodniczych oraz rekreacyjnych. Dodatkowo weszła krótka, aczkolwiek szeroko pojęta, moda na narty carvingowe – krótkie i mocno taliowane. Narty bardzo skrętne, pozwalające na wycinanie na krawędzi szerokich łuków i wymagające mocnych wychyleń aż do podłoża stoku. Ten styl jazdy zdecydowanie nie wymaga użycia kijów. Bardzo duża grupa narciarzy w latach 2000 jeździła w ten sposób. Aktualnie moda zanikła i znów większość narciarzy jeździ z kijami. To także polecamy! Wyjątkiem są jednak pierwsze dni nauki, o których piszemy na dole artykułu.

 

Co dają kije narciarskie?

Przede wszystkim, kije narciarskie nadają rytm i inicjują skręt. Nie tyle chodzi o samo wbicie kijka w podłoże, ale o całą zmianę postawy w rotacji, jaka temu towarzyszy. Dodatkowo poprawiają balans i sylwetkę, pozwalają kontrolować lepiej położenie. Co więcej, ułatwiają odpychanie się na płaskich fragmentach. Ważne jest, aby kije narciarskie były dobrze dobrane.

Jak dobrać kije narciarskie?

Ogólna zasada jest taka, aby zachować kąt prosty w łokciu. Jako że w sklepie mierzymy kije w innych warunkach – odwróć je do góry nogami i wtedy sprawdź, czy w łokciu ręka nie ucieka do góry w kąt ostry. Lepsze sią kije ciut krótsze niż dłuższe.

Planujesz zakup kijków narciarskich? Zapoznaj się z naszą zakładką kijki narciarskie! W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów dostosowanych do umiejętności. 

Kije podczas nauki jazdy

Gdy zaczynasz naukę jazdy na nartach, kije są kolejnym utrudnieniem, z którego można zrezygnować. Byle nie na długo! Dobrze jest od początku oswajać się z perspektywą dodatkowych elementów do koordynacji. Na początku zapewne będziesz kije bardziej zwoził niż używał. Jednak już na tym etapie można z nich zrobić pożytek. Kije to doskonały rekwizyt do różnorodnych ćwiczeń. Sprawdzają się i u dzieci, i u dorosłych do nauki zachowania odpowiedniej pozycji, balansowania, no i wreszcie, do nauki skrętów.

 

Czy dzieci powinny jeździć z kijami?

Tutaj decyzję zostawiamy instruktorowi. Na pewno nie zniechęcamy, ale też nie nalegamy na jazdę na początkowym etapie z kijami. Zwłaszcza najmłodsze dzieci z kijów narciarskich raczej nie skorzystają. Dopiero gdy w grę wchodzi jazda techniczna czy też sportowa – nie patrzymy na wiek, a na poziom umiejętności. Zbyt długie przedłużanie nauki bez kijów może powodować zniechęcenie do użycia ich w przyszłości. Dlatego, jeśli dziecko opanowało już jazdę, dobrze zachęcić je do korzystania z kijów narciarskich.

Jesteś początkującym narciarzem i szukasz porad? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, jak unikać błędów początkujących narciarzy.