Trasy skiturowe dla początkujących narciarzy

Skitouring dla początkujących

Szukasz bezpiecznych, lecz ciekawych wyzwań jako początkujący narciarz skiturowy? A może dopiero czeka Cię pierwszy wyjazd w góry? Sprawdź nasze propozycje, które łączą ze sobą trasę tourową z pięknymi widokami w Polsce!

Na co zwrócić uwagę, wybierając trasę skiturową?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem skiturowym? Zanim przeczytasz ten artykuł, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym skituringu. Znajdziesz w nim podstawowe informacje dotyczące sprzętu oraz odzieży narciarskiej. Jeśli już wszystko wiesz, teraz sprawdź, jak wybrać trasę odpowiednią do swoich umiejętności!

Narciarstwo skiturowe jest dla każdego! Zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze znajdą dla siebie wyzwania na trasach. Warto jednak zaznaczyć, że początkujący zazwyczaj preferują niezbyt strome podejścia i częściej cenią sobie wspaniałe widoki oraz krótki zjazd. Dopiero gdy oswoją się z techniką jazdy skiturowej, decydują się na strome podejście, dłuższy odcinek zjazdowy, a także bardziej wymagające warunki podłoża (np. na odcinku leśnym).

Wybierając trasę skiturową, sumiennie oceń swoje umiejętności. Zastanów się, czy nie zmęczysz się zbyt szybko na dzikim, nieośnieżonym szlaku, a także, czy nie wystraszysz się zbyt stromym zjazdem. Sprawdź na stronie internetowej ośrodka narciarskiego, czy znajdują się tam podglądowe zdjęcia trasy oraz szacowana długość jej pokonania – to pomoże Ci wstępnie ocenić, czy jest dla Ciebie odpowiednia. Niektóre strony podają również dokładnie oszacowaną długość zarówno podejść, jak i zejść. Warto z tego skorzystać!

Trasy skiturowe w Polsce

Tarnica – Bieszczady

Na Tarnicę wyruszamy z miejscowości Wołosate. Cała trasa ma prawie 10 km, a przejście jej zajmie ok. 3 godzin. Teren jest zazwyczaj płaski, chociaż znajdą się dodatkowe atrakcje w postaci krótkich i lekkich zjazdów. Początkującym szczególnie polecamy niebieski szlak – jest on najkrótszy i najszybszy. Tarnica jest najwyższym szczytem w polskich Bieszczadach, więc koniecznie musisz go zdobyć i zachwycić się przepięknymi widokami. Mówi się, że kto nie był na Tarnicy, ten tak naprawdę nie zwiedził Bieszczad.

Śnieżnik

Śnieżnik ma trasą uniwersalną, czyli atrakcyjną zarówno dla skiturowców, jak i narciarzy biegowych. Zadowoleni ze zdobycia tego szczytu będą również bardziej zaawansowani, ponieważ na sudeckim terenie znajduje się sporo miejsc zjazdowych. Początkujący mogą się natomiast pokusić o przejście trasy żółtym szlakiem pieszym, który zaczyna się w Kletnie. Będzie to świetna rozgrzewka połączona ze zwiedzaniem, gdyż po drodze można zobaczyć przepiękne jaskinie w zimowej oprawie.

Rysianka

Rysianka w Beskidzie Żywieckim oferuje niesamowite atrakcje zimowe od grudnia do kwietnia, a poza tym okresem kusi bujną zielenią i ofertami wypoczynkowymi. Jej czarna trasa nie jest wymagająca i długa, bo przejście może zająć od 2 do 3 godzin. Początkujący zazwyczaj zaczynają od Złatnej Huty, skąd kierują się w stronę Hali Lipowskiej, czyli schroniska z ponad 50-letnią tradycją. Tam mogą odpocząć, wynająć pokój lub podziwiać cichą i urokliwą okolicę. Chętnym wrażeń polecamy szusujący powrót w stronę swojego schroniska.

Gęsia Szyja

Na Gęsią Szyję w Tatrach bardzo chętnie wybierają się rodziny z dziećmi, ponieważ trasa skiturowa nie jest bardzo wymagająca. Przemierzając ją, warto zahaczyć o Halę Gąsienicową i Rusinową polanę – są to dwa miejsca, które zapewniają niesamowite widoki na wierchy. Droga na szczyt zaczyna się od lasów, przez zimowe pole, na którym niektórzy jeżdżą na sankach, i ciągnie się aż po sam szczyt. Po drodze można zwiedzić urokliwą kaplicę na Wiktorówkach, która wciąż jest czynna i odbywają się w niej msze. Warto wspomnieć o tym, że trasa na Gęsią Szyję jest często uczęszczana. Trzeba więc przygotować się na śliskie i wydeptane ścieżki.

Chamonix-Zermatt – trasa zagraniczna

Haute Route w Chamonix-Zermatt jest wisienką na torcie, jeśli chodzi o trasy skiturowe. Warto zarezerwować sobie na taką wycieczkę dłuższy urlop, ponieważ przejście całej trasy zajmuje aż… 7 dni! Jest to najsłynniejsza droga w Alpach, którą co roku odwiedza mnóstwo narciarzy. Składa się na nią kilka wyciągów, zjazdów, zejść, a nawet wycieczki busem. Warto udać się tam większą grupą, żeby razem przeżyć niezapomniane wspomnienia. Jeśli nie czujesz się gotowy na tak długą wyprawę, sprawdź jej część, czyli Verbier-Zermatt. Tutaj przejście zajmie 4 dni – to świetne wyzwanie dla osób, które czują się już pewnie na nartach skiturowych.

Przed wyruszeniem na trasę pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do sezonu narciarskiego. Sprawdź nasze poradniki dotyczące przygotowań oraz przykładowe ćwiczenia, które pomogą Ci się rozgrzać przed wycieczką!

Trickboard – ćwiczenia dla narciarzy

Jazda z kijkami narciarskimi czy bez?

Postawiłem pierwsze kroki na nartach – co dalej?